Data utworzenia: 2017 01 07

Ostatnia modyfikacja: 2017 01 31 (Zadania 4 i 5)


Geodezja jest nauką o pomiarach, jest też techniką przenoszenia projektu do postaci zrealizowanej w terenie.

Zadania na pozór są trudne i skomplikowane. Jednak, jeżeli przyjrzymy się im kompleksowo - to można dopatrzyć się w nich bardzo prostych konstrukcji obliczeniowych. W tym miejscu należy dodać, że o ile jeszcze 20 lat temu wiele pracy wkładano w prace obliczeniowe - to dzisiaj nacisk kładzie się na staranne wykonanie prac pomiarowych, a część obliczeniową oraz ich przedstawienie graficzne przejmuje system komputerowy.

Nie można jednak odrzucić opanowania wiedzy dotyczącej sposobów obliczeń. Ta wiedza jest potrzebna do opanowania elektronicznych technik pomiarowych oraz opracowania algorytmu niezbędnych zadań pomiarowych.

Potocznie przyjęto uważać, że to komputer wylicza wszystkie niezbędne elementy konstrukcji geometrycznej. Trzeba jednak mieć na względzie, że to człowiek decyduje, kiedy i co zostanie przekazane do wyliczenia przez komputery.

Ten rozdział będzie tworzony sekwencyjnie, to znaczy, że przewidziane jest wstawianie fragmentów nowego tekstu między akapity opracowane wcześniej. Te wstawki będą oznaczone kolorystycznie, aby łatwo było je dostrzec.


Zadanie 1


Trygonometria oraz obliczenia zawsze były trudne, dlatego warto sięgnąć do tego skróconego wykładu i przypomnienia wzorów niezbędnych przy obliczeniach...



http://geo-bzik.cba.pl/wordpress/2017/01/08/zadania-egzaminacyjne/


Dodane: 2017 01 08


Zadanie 2

Wykonanie profilu podłużnego terenu

Wykonanie przekroju terenu wzdłuż określonej linii poprzedza pomiar wysokościowy wskazanego terenu. Należy sporządzić pomiar sytuacyjny oraz zmierzyć wysokości punktów charakterystycznych. W zależności od potrzeb i sytuacji, albo pozostawiamy punkty z opisem ich współrzędnej wysokości, albo też dokonujemy opracowania przedstawienia rzeźby terenu w postaci cięcia warstwicowego. Tak przygotowana mapa nie zawsze spełnia oczekiwania projektanta, który oczekuje przekroju poprzecznego obszaru objętego projektowaniem.

Stosuje się dwa rodzaje przekrojów - przekrój podłużny terenu - kiedy przedstawiamy sytuację wysokościową wzdłuż osi głównej obiektu. W tym przypadku stosuje się powiększenie skali wysokościowej w stosunku do skali odległości. Ten zabieg pozwala na wychwycenie szczególnych uwarunkowań terenu projektowanej inwestycji.

http://wod-kan.inzynieria.com/uploads/images/orginal/gamrat_3.jpg


Niezależnie przekrój podłużny uzupełnia się szeregiem przekrojów poprzecznych w ważnych dla inwestycji punktów charakterystycznych, takich jak załamania spadku terenu czy też miejsca krzyżowania się przyszłej trasy z innymi obiektami, które już istnieją lub są przewidziane do realizacji.

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRrvcGNKYWkCwv1wltFmpyQzJq4WAZz38EtkEe9AHV-tHcQXxY0


Przekroje poprzeczne pozwalają na ukazanie szczególnych cech wybranego miejsca. Z reguły skala pionowa oraz pozioma są tutaj jednakowe.


http://geo-bzik.cba.pl/wordpress/2017/01/08/zadania-profil-podluzny/





Dodane: 2017 01 12

Zadanie 3

Geodeta otrzymał zlecenie wytyczenia budynku na działce siedliskowej w terenie wiejskim. Na załączonym szkicu linią grubą zaznaczono obiekt projektowany.

Należy sporządzić szkic dokumentacyjny projektowanego obiektu wybraną metodą tyczenia.

Za: A. Jagielski, Podstawy geodezji inżynieryjnej..., Wydanie I, rys. 2.22, s. 119


Wyniesienie w teren metodą wg uznania.




Dodane: 2017 01 31


Zadanie 4

Należy obliczyć rzędne pikiet zgodnie z podanym spadkiem terenu. Następnie należy obliczyć odczyt na łacie, jaki powinien odpowiadać tym rzędnym przy założeniu, że odczyt na łacie na punkcie A wynosi ls = 1600












Zadanie 5


Dane są współrzędne punktów, gdzie punkt P58 jest punktem osnowy, punkty Pt oraz Pk to początek oraz koniec trasy a punkty W1 oraz W2 są wierzchołkami załamania trasy.

Zadanie polega na obliczeniu punktów głównych łuku kołowego R1 = 15 m i R2 = 15 m oraz przygotowaniem szkicu wyniesienia tej trasy w teren (szkic dokumentacyjny).


Dane do wykonania zadania

 

Numer

 

X

 

Y

 

Kt

 

855.07

 

642.44

 

P58

 

692.88

 

517.67

 

Pt

 

813.88

 

608.85

 

W1

 

811.06

 

645.01

 

W2

 

839.17

 

669.85