Geomatyka


Termin "geomatyka" ma kilka różnych znaczeń. Wiąże się to z różną interpretacją wiedzy o zagospodarowaniu powierzchni Ziemi w części zagospodarowanej przez człowieka. System powiązań funkcjonalnych oraz gospodarczych wymaga jednoznacznego poziomu odniesienia. Stąd, przy wykorzystaniu techniki informatycznej, przy zachowaniu zależności geometrycznych między przestrzenią i jej obrazem możemy korzystać z ogromnego zasobu informacji możliwych do szybkiego przeglądania przy pomocy elektronicznej techniki obliczeniowej.

Jednym z zadań wykonywanych przez geodetów, a niezbędnych przy wielu analizach, jest określenie wzajemnego położenia punktów - nie tylko sytuacyjnie, ale również i wysokościowo. Doskonałym przykładem zastosowania tradycyjnej wiedzy i nowoczesnych technik jest możliwość obliczenia wysokości poszczególnych punktów ciągu niwelacyjnego.


A. Jagielski, Geodezja I w teorii i praktyce, część 1, GEODPIS, Kraków 2013, s. 90-91


Ilustracja przedstawia dziennik niwelacji reperów sporządzony metodą tradycyjną, w dzienniku niwelacji zgodnie z obowiązującymi wzorami.

Obecnie wiele obliczeń wykonuje się z użyciem kalkulatorów elektronicznych bądź na komputerach, które pozwalają na szybkie wydrukowanie wyników obliczeń.

Zadanie polega na opracowaniu tego dziennika w arkuszu kalkulacyjnym na komputerze. Celem zadania jest właściwe zakodowanie poszczególnych cel tak, aby wyniki obliczeń tworzyły się "automatycznie" z chwilą zakończenia wprowadzania wyników niwelacji.


Widok arkusza kalkulacyjnego do wykorzystania jako wzorcowy.

Wynik zadania należy przesłać w formacie programu EXCELL na adres: zadaniena5@interia.pl