Geomatyka - dziedzina pomiarów geodezyjnych, która łączy w sobie jednocześnie doświadczenie minionych pokoleń, matematyczne konstrukcje obliczeniowe oraz najnowocześniejsze techniki obliczeniowe. O ile jeszcze do niedawna technika obliczeniowa bazowała na prostych rozwiązaniach logarytmowania, z chwilą elektronicznej techniki obliczeniowej natychmiast wzrosła ilość obliczeń w jednostce czasu. Pozwoliło to na uzyskanie możliwości symulacji najbardziej nieprawdopodobnych zjawisk. W tej chwili barierą możliwości technologii jest już tylko bariera intelektu człowieka. 

Ważnym elementem rozwoju tej dziedziny jest wprowadzenie numerycznej mapy terenu. Bazy danych informacji o zagospodarowaniu terenu muszą być opracowane techniką cyfrową, która może być przeliczana w dowolnych układach interpretacji danych. Współczesne urządzenia pomiarowe o ogromnej szybkości wczytywania danych są podstawowym ogniwem pozyskiwania informacji przydatnej w przetwarzaniu danych a ich interpretacja jest wynikiem analiz tematycznych.

Jeżeli spojrzymy na techniki pomiarowe znane z dotychczasowego sposobu pomiarów, to sama technika pomiaru nie zmieniła się. Zmieniły się tylko urządzenia pomiarowe, technologie produkcji urządzeń pomiarowych i ostatecznie zapis danych stał się dostępny w technice cyfrowej obliczeń. Od tego czasu wszystko zależy od technologii informatycznej. Zmieniamy dokumentację "analogową" na dokumenty wirtualne, znacznie dogodniejsze w dalszym przetwarzaniu.


zob. Stefan Przewłocki, Geomatyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013, s. 53-90