Sytuacja na drodze zmienia się w każdej chwili. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi obserwować  drogę przed sobą i być gotowym do uniknięcia kolizji. Przy prędkości pieszego, która wynosi około 5 km/h przy bardzo dużej szybkości, to prędkość uczestnika ruchu w granicach 50 czy 100 km/h przemieszcza go w każdej sekundzie na znaczną odległość.

Jeżeli doszłoby do konieczności zatrzymania się, to zanim pojazd wytraci szybkość, musi przebyć jakąś drogę. Ten odcinek jest funkcją szybkości początkowej (im większa szybkość, tym dłuższa droga hamowania), jego masy (przy określonej sile hamowania większa masa zmniejsza siłę hamowania, co wydłuża drogę hamowania) oraz przyczepności opon do nawierzchni (im mniej szorstka nawierzchnia, tym dłuższa droga hamowania).

Przy odpowiednio dużej prędkości, masie pojazdu i oblodzonej drodze pojazd może stracić przyczepność i przestać odpowiadać na reakcje osoby kierującej. W takim przypadku nie ma już panowania nad pojazdem i za skutki na pewno można obwiniać kierujacego, któy przekroczył bezpieczną szybkość w danych warunkach.

To, o czym nie mówi się - to osobista zdolność do podejmowania działań konkretnego człowieka. Proponuję przetestowanie swojego czasu reakcji specjalnym oprogramowaniem. próba polega na włączeniu symulacji i na monitorze pojawia się droga przed pojazdem. pojawiają się znaki drogowe, jakieś drzewa, szczegóły drogi i nagle pole widzenia zostaje przesłonięte. jest to sygnał do podjęcia działania. Tu osoba badająca się ma zadanie nacisnąć dowolny klawisz lub zatrzymać wyświetlanie obrazu drogi na ekranie. System liczy czas reakcji osoby testującej swoją prędkość reakcji na wydarzenie.

Pierwotnie do badania wykorzystano grupę kontrolną. Zadaniem uczestników trzeba było wykonać to ćwiczenie. Po przeprowadzeniu szeregu prób dokonano podziału średniego czasu reakcji osoby badanej według kategorii wiekowej i skonstruowano program testowy.

Osoba badająca się ma nacisnąć dowolny klawisz lub przycisk myszy w chwili sygnału zatrzymania a program mierzy czas reakcji. Ten czas jako miernik oceny jest podawany z informacją typu "twój czas reakcji jest typowy dla osoby w wieku ..." i tu jest podane, w jakim wieku była grupa badanych, dla których ten właśnie czas reakcji był typowy.

Ciekawie wygląda wynik tego testu dla osoby w wieku lat 20, gdy jego czas reakcji sięga czasu osoby dwu, trzykrotnie starszej i zabawnie wygląda sytuacja, kiedy dorzały czlowiek po 70-ce posiada czas reakcji osoby w wieku około lat 40.

Ten test każdy moze przeprowadzić na swoim komputerze i co pewien czas go kontrolować. Po kulkukrotnych próbach udaje się wyciągnąć wniosek, że osoba często kontrolująca się ma wyniki lepsze. Podobnie, jak i osobą, któa faktycznie siedzi "za kółkiem". Osoby, które nie czują się dobrze za kierownicą, w tym teście rzeczywiście wypadają bardzo słabo, chociaż nie zawsze.

Często ludzie bardzo młodzi wiekiem mają tutaj problem z czasem reakcji - w takim przypadku doświadczenie i brawura mogą skończyć się tragicznie.


Spróbuj:

https://www.justpark.com/creative/reaction-time-test/