Krzywe przejściowe

Krzywa przejściowa stosowana jest przy budowie trasy drogowej w sytuacji, gdy projektant stara się zachować możliwie dużą prędkość przejazdu przy pokonywaniu zakrętów. Podstawową krzywą jest łuk kołowy o promieniu R.

Z założenia wynika przyjęcie, że promieniem dla linii prostej R = ∞

W tej sytuacji promień o wielkości nieskończonej przechodzi do wielkości R zadanej przez wymagania projektowe i promień ten jest wielkością skończoną.

Przy dużej prędkości jazdy przejście z ruchu prostoliniowego na ruch po okręgu o określonym promieniu R może wywołać niepożądane zjawiska. Aby je wykluczyć albo nawet ograniczyć, stosuje się tzw. krzywą przejściową - czyli odcinek w punkcie początkowym o promieniu R = ∞  poprzez stałą zmianę tego promienia do wielkości równej promieniowi okręgu R zadanego do wykonania.


   Wprowadzenie do łuków kołowych i krzywej przejściowej

Warto zapoznać się z wprowadzeniem do "Tablic do tyczenia krzywych - klotoida" Mieczysława Lipińskiego, aby dokładniej poznać to zagadnienie.

skan wprowadzenia do tablic wyznaczenia klotoidy

O ile w dawniejszych czasach te tablice były wielką pomocą, dzisiaj doskonale zastępuje je oprogramowanie komputera. Niemniej znajomość algorytmu zadania może ułatwić wyeliminowanie niespodziewanych problemów, które mogą przytrafić się przy realizacji zadania.